Procedury Bezpieczeństwa w tym dotyczące COVID-19

Załącznik nr 1

do Zarządzenia wewnętrznego Nr 9 /2020

Dyrektora Żłobka Samorządowego Nr 12

w Kielcach z dnia 26 sierpnia 2020 r.

 

PROCEDURY BEZPIECZEŃSTWA

DOTYCZĄCE ZAPOBIEGANIA, PRZECIWDZIAŁANIA I ZWALCZANIA COVID-19

W ŻŁOBKU SAMORZĄDOWYM NR 12 W KIELCACH

 

I

ZASADY OGÓLNE

 

  1. Dyrektor powołuje zespół zarządzania kryzysowego w celu monitorowania bieżącej sytuacji epidemiologicznej oraz dostosowania do zaistniałej sytuacji procedur wewnątrzzakładowych.
  2. W związku z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego oraz w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo dzieci i ich opiekunów oraz pracowników żłobka, wprowadza się ograniczenia możliwości kontaktowania się z placówką osób przychodzących z zewnątrz.
  3. Kontakt osób trzecich odbywa się tylko w uzasadnionych przypadkach przy zachowaniu wszelkich środków ostrożności- osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe, dezynfekcja rąk.
  4. Załatwianie wszelkich spraw odbywa się po uprzednim kontakcie telefonicznym lub drogą mailową
    z dyrektorem lub upoważnionym pracownikiem.
  5. Na terenie żłobka bezwzględnie obowiązują zalecenia służb sanitarno-epidemiologicznych.
  6. Każda osoba wchodząca do placówki z zewnątrz zobowiązana jest do założenia rękawiczek lub zdezynfekowania rąk oraz do zakrywania ust i nosa.
  7. Zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego należy:
  8. zachować bezpieczną odległość od rozmówcy min. 1,5 m.,
  9. promować regularne i dokładne mycie rąk przez osoby przebywające w żłobku
  10. zwracać szczególną uwagę na rekomendacje, aby podczas pracy, czy wizyty w żłobku
    NIE dotykać dłońmi okolic twarzy zwłaszcza ust, nosa i oczu, a także przestrzegać zasłaniania ust podczas kaszlu i kichania.
  11. Pracownicy żłobka oraz osoby przebywające na terenie placówki podporządkowują się
    i współdziałają ze wszystkimi służbami zaangażowanymi w zapobieganie, przeciwdziałanie
    i zwalczanie COVID-19, oraz powinny przestrzegać procedury postępowania na wypadek podejrzenia zakażenia opracowanego przez dyrektora żłobka.
  12. Rodzic/opiekun prawny mając wiedzę na temat czynnika ryzyka COVID-19 zarówno u dziecka, jego rodziców/opiekunów prawnych jak i innych domowników ponosi odpowiedzialność za podjętą decyzję związaną z posłaniem dziecka do żłobka i dowożeniem dziecka do placówki.

 

II

ORGANIZACJA OPIEKI W ŻŁOBKU

 

  1. Żłobek pracuje w godzinach od 600 do 17ᵒᵒ.
  2. Opiekunowie wraz z dziećmi zostali przydzieleni do pomieszczeń w taki sposób, aby w miarę możliwości unikać większych skupisk dzieci, a tym samym maksymalnie ograniczyć niebezpieczeństwo zakażenia się.
  3. Pracownicy żłobka zostali wyposażeni w środki ochrony osobistej – rękawiczki, maseczki ochronne, fartuch z długim rękawem (do użycia w razie konieczności np. przeprowadzania zabiegów higienicznych u dzieci) w miarę potrzeby w przyłbice.
  4. Nie należy angażować w zajęcia opiekuńcze pracowników i personelu powyżej 60 roku życia lub z istotnymi problemami zdrowotnymi.
  5. Pracownicy żłobka zostali poinformowani, aby kładli szczególny nacisk na profilaktykę zdrowotną, również dotyczącą ich samych, do samoobserwacji, pomiaru temperatury (2 x razy dziennie).
    W przypadku podwyższonej temperatury (powyżej 37oC) pracownik powinien pozostać w domu. Do żłobka nie powinni przychodzić opiekunowie, którzy są chorzy.
  6. Grupy dzieci wraz z przyporządkowanymi opiekunami w miarę możliwości powinny przebywać w wyznaczonych i stałych salach.
  7. Do grupy przyporządkowani są ci sami opiekunowie.
  8. Ilość dzieci w grupach uzależniona jest od wielkości powierzchni pomieszczeń przeznaczonych na zbiorowy pobyt dzieci.
  9. Pierwszeństwo w przyjęciu mają dzieci:

- pracowników systemu ochrony zdrowia,

- pracowników służb mundurowych,

- pracowników handlu,

- pracowników przedsiębiorstw produkcyjnych,

- pracowników realizujących zadania związane z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID – 19,

- których rodzice nie mają możliwości pogodzenia pracy z opieką w domu.

  1. Minimalna przestrzeń do wypoczynku, zabawy i zajęć dla dzieci w sali nie może być mniejsza niż 1,5 m2 na jedno dziecko.
  2. Z sali należy usunąć wszystkie przedmioty (sprzęty, zabawki), których nie można skutecznie zdezynfekować.
  3. Wszystkie zabawki, sprzęt wykorzystywany w pracy z dziećmi należy systematycznie dezynfekować.
  4. Należy systematycznie wietrzyć pomieszczenia, w których przebywają dzieci, co najmniej raz na godzinę.
  5. Opiekun co najmniej 2 razy dziennie mierzy dziecku temperaturę. Pierwszy raz przed przyjęciem dziecka do grupy, drugi raz w czasie pobytu oraz za każdym razem kiedy będzie podejrzenie,
    że dziecko może mieć temperaturę.
  6. Opiekun bacznie obserwuje stan zdrowia dziecka w czasie jego pobytu w żłobku.
  7. O ile jest to możliwe opiekunowie uczą dzieci przestrzegania podstawowych zasad higieny.
  8. Opiekun ma obowiązek częstego i regularnego mycia rąk dzieciom. Wykorzystuje do tego różne metody pracy, które pozwolą na uatrakcyjnienie tych czynności oraz do lepszego ich przyswojenia (wierszyki, piosenki, historyjki obrazkowe).
  9. Pomieszczenia, w których przebywają dzieci, a w szczególności toalety, miejsca w których dzieci spożywają posiłki oraz sale zabaw należy systematycznie dezynfekować.
  10. Do posiłków dzieci siadają w odpowiedniej odległości (przy stoliku może siąść maksymalnie troje dzieci i opiekun w zależności od stolika).
  11. Spożywanie posiłków odbywa się zmianowo.
  12. Blaty stołów, krzesełka są dezynfekowane po każdym posiłku i po każdej grupie.
  13. Naczynia i sztućce są myte w zmywarce z funkcją wyparzania.
  14. Z toalety może skorzystać ograniczona ilość dzieci (w zależności od łazienki).
  15. Organizując dziecku miejsce do spania musi być zachowany dystans pomiędzy leżaczkami/łóżeczkami. Po zakończeniu odpoczynku leżaki/łóżeczka należy zdezynfekować.
  16. Opiekunowie powinni zachować dystans społeczny między sobą, w każdej przestrzeni podmiotu, wynoszący min. 1,5m.
  17. Pracownicy kuchni oraz pozostały personel pomocniczy w tym magazynier nie mogą kontaktować się z dziećmi i opiekunami.
  18. Pracownicy kuchni, magazynier zostali wyposażeni w środki ochrony osobistej. Zastosowano wysokie standardy higieniczne związane z przygotowaniem i wydawaniem posiłków (regularne mycie i dezynfekcja rąk, blatów roboczych, sprzętu kuchennego, opakowań produktów.
  19. Magazynier kontroluje dostawców żywności do placówki czy spełniają wszystkie standardy higieny (posiadają środki ochrony osobistej – rękawiczki, zasłaniają usta i nos, fartuch). Zwracanie uwagi, na dezynfekowanie rąk przez dostawców zaraz po wejściu do budynku.
  20. Korzystanie przez dzieci z pobytu na świeżym powietrzu na terenie żłobka zalecane jest przy zachowaniu możliwie maksymalnej odległości, zmianowości grup.
  21. Sprzęt na placu zabaw powinien być dezynfekowany, a jeśli nie ma takiej możliwości należy zabezpieczyć go przed używaniem.
  22. Przeprowadzając dezynfekcję należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji. Ważne jest ścisłe przestrzeganie czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń, przedmiotów, tak aby dzieci nie były narażone na wdychanie oparów służących do dezynfekcji.
  23. Zaleca się wywieszenie w pomieszczeniach sanitarnohigienicznych plakatów z zasadami prawidłowego mycia i dezynfekcji rąk – załącznik Nr 1,

zasady prawidłowego nakładania i zdejmowania maseczki - załącznik Nr 2,

zasady prawidłowego nakładania i zdejmowania rękawic – załącznik Nr 3

  1. Dyrektor żłobka lub starsza pielęgniarka-upoważniony pracownik nadzorujący pracę opiekunek
    i sprzątaczek codziennie monitoruje prowadzone w żłobku prace porządkowe, ze szczególnym uwzględnieniem:
  2. regularnej dezynfekcji powierzchni dotykowych - biurka, stoły, klamki, włączniki światła, poręcze, pomieszczeń spożywania posiłku oraz inne przedmioty (np. telefon, klawiatura itp.),
  3. regularnego i starannego sprzątania z użyciem środków dezynfekcyjnych wszystkich obszarów używanych, takie jak toalety, pomieszczenia wspólne, ciągi komunikacyjne.

 

III

ZASADY PRZYJĘCIA I ODBIORU DZIECKA

 

  1. Dziecko do żłobka może być przyprowadzone tylko przez jednego z rodziców/opiekuna prawnego, pozostałe osoby czekają przed placówką z zachowaniem odpowiedniej odległości.
  2. Rodzice oczekujący na wejście do żłobka zobowiązani są do zachowania szczególnej dyscypliny utrzymania 2-metrowej odległości pomiędzy innymi osobami z kolejki stosując się do widocznych wskazówek (linie, naklejki na chodniku lub stojące znaki).
  3. Przed wejściem do żłobka rodzic zobowiązany jest do dezynfekowania rąk lub posiadania rękawiczek, do zasłaniania ust i nosa zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Zdrowia.
  4. W szatni może przebywać tylko jeden rodzic z dzieckiem.
  5. Osoby przyprowadzające i odbierające dzieci, nie powinny podchodzić do osób tam przebywających, zarówno do dzieci, jak i dorosłych, bliżej niż na 1,5 metra.
  6. Obowiązuje zakaz wchodzenia rodzica do sali pobytu dziecka nie dotyczy okresu adaptacyjnego, za zgodą dyrektora jednostki.
  7. Po dziecko wychodzi opiekun zaopatrzony w środki ochrony osobistej (rękawiczki, maska lub przyłbica, fartuch).
  8. Do placówki będzie przyjęte tylko dziecko zdrowe, bez oznak chorobowych (katar, kaszel, podwyższona temperatura). Jeżeli istnieje uzasadnione podejrzenie, że dziecko jest chore i może narażać inne dzieci, rodzic zobowiązany jest zabrać dziecko do domu i skontaktować się z lekarzem.
  9. Dziecko przed wejściem na grupę będzie miało zmierzoną temperaturę (termometrem bezdotykowym).
  10. Należy uzyskać zgodę rodziców/opiekunów na pomiar temperatury ciała dziecka na druku – załącznik Nr 4
  11. Przed przyprowadzeniem dziecka do placówki rodzic zobowiązany jest zmierzyć dziecku temperaturę.
  12. W miarę możliwości nie przedłużamy przyjęcia dziecka na grupę.
  13. Dziecko przyprowadza i odbiera rodzic/opiekun zdrowy. Jeśli jest taka możliwość przyprowadza
    i odbiera jeden i ten sam rodzic/opiekun.
  14. Zakaz wchodzenia do żłobka osób chorych (katar, kaszel, gorączka, objawy grypowe).
  15. Rodzic/opiekun prawny przekazuje bezpośrednio opiekunowi na grupie informacje o stanie zdrowia swojego dziecka.
  16. Do żłobka nie wolno posyłać dziecka, jeżeli w domu przebywa ktoś na kwarantannie lub w izolacji.
  17. Zakaz przynoszenia przez dziecko do placówki zabawek, przytulanek.
  18. Rekomendujemy nie pozostawianie wózków na terenie żłobka.
  19. Przy odbiorze dziecka ze żłobka obowiązują takie same zasady jak przy przyjęciu.

 

 

IV

POSTĘPOWANIE W PRZYPADKU WYSTAPIENIA NIEPOKOJACYCH OBJAWOW U DZIECKA

 

 

  1. Jeżeli dziecko przejawia niepokojące objawy choroby (temperatura, kaszel, katar) należy odizolować je w odrębnym pomieszczeniu z opiekunem lub wyznaczonym miejscu z zapewnieniem minimum
    1,5 m. odległości od innych osób.
  2. Niezwłocznie powiadomić rodziców/opiekunów o zaistniałej sytuacji w celu pilnego odebrania dziecka ze żłobka oraz Powiatową Stację Sanitarno- Epidemiologicznej i stosowanie się ściśle do wydawanych instrukcji i poleceń.
  3. Zdezynfekować pomieszczeń, w których dziecko przebywało.
  4. W związku z wystąpieniem niepokojących objawów u dziecka opiekun wypełnia notatkę służbową sporządzoną na tą okoliczność, którą rodzic/opiekun prawny podpisuje przy odbiorze dziecka ze żłobka, zgodnie z załącznikiem Nr 5.

 

 

V

POSTĘPOWANIE W PRZYPADKU PODEJRZENIA ZAKAŻENIA U PERSONELU ŻŁOBKA

 

  1. Do pracy w żłobku mogą przychodzić jedynie zdrowe osoby, bez jakichkolwiek objawów wskazujących na chorobę zakaźną.
  2. W przypadku wystąpienia niepokojących objawów pracownicy powinni pozostać w domu i skontaktować się telefonicznie ze stacją sanitarno-epidemiczną, oddziałem zakaźnym, a w razie pogarszania się stanu zdrowia zadzwonić pod nr 999 lub 112 i poinformować, że mogą być zakażeni koronawirusem.
  3. Umieścić w widocznych miejscach potrzebne numery telefonów – załącznik Nr 6
  4. W przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy niepokojących objawów sugerujących zakażenie koronawirusem należy niezwłocznie odsunąć go od pracy.
  5. Umieszczenie pracownika w specjalnym pomieszczeniu odizolowanym od reszty pracowników oraz dzieci.
  6. Powiadomienie stacji sanitarno-epidemiologicznej i stosowanie się ściśle do wydawanych instrukcji
    i poleceń.
  7. Obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik, należy poddać gruntownemu sprzątaniu
    i dezynfekcji.
  8. Należy stosować się do zaleceń państwowego powiatowego inspektora sanitarnego.
  9. Należy ustalić listę osób przebywających w tym samym czasie w części/częściach żłobka, w których przebywała osoba podejrzana o zakażenie.

 

 

VI

PRZEPISY KOŃCOWE

 

  1. Zaktualizowane procedury bezpieczeństwa obowiązują w żłobku od 1 września 2020 nr. do czasu ich odwołania.
  2. Wszyscy pracownicy żłobka zobowiązani są do ich stosowania i przestrzegania.

 

Załączniki – Instrukcje:

Zasady prawidłowego mycia i dezynfekcji rąk - Załącznik Nr 1

Zasady prawidłowego nakładania i zdejmowania maseczki - Załącznik Nr 2

Zasady prawidłowego nakładania i zdejmowania rękawic - Załącznik Nr 3

Oświadczenia rodziców/ opiekunów , Zgoda na pomiar temperatury ciała dziecka – Załącznik Nr 4

Notatka służbowa - Załącznik Nr 5

Informacja ważne telefony – Załącznik Nr 6